Swaledale Sheep Breeders Association

Will Cockbain - Association Chairman
Will Cockbain

SSBA Chairman

The Association is split into five districts, click on the buttons (right) to find your local association officers.

Association Districts Map
Head Secretary
Rachel Buckle

Rachel Buckle

Riddings Farm, Reeth, Richmond, North Yorkshire, DL11 6UR

07958 540749

Email Rachel Buckle

a District
Chairman: David Allinson

Chairman: David Allinson

West Briscoe, Baldersdale, Barnard Castle, Co Durham, DL12 9UP

01833650368 or 07791069784

Email Chairman: David Allinson

a District
Vice-Chairman: Peter Walton

Vice-Chairman: Peter Walton

Swarthymere, Mickleton, Barnard Castle, Co Durham, DL12 0LU

01833640915 or 07768246130

Email Vice-Chairman: Peter Walton

a District
Secretary: Caroline Colling

Secretary: Caroline Colling

Low Nook Cottage, Thringarth, Middleton in Teesdale, Co Durham, DL12 0NU

01833640439 or 07919440430

Email Secretary: Caroline Colling

a District
Council Member: Gordon Bayles

Council Member: Gordon Bayles

Haithwaite, Barningham, Richmond, North Yorkshire, DL11 7DY

01833621267

a District
Council Member: Andrew Harrison

Council Member: Andrew Harrison

High Beck Head, Ettersgill, Forest in Teesdale, Barnard Castle, Co Durham, DL12 0EJ

01833622332 or 07805204435

Email Council Member: Andrew Harrison

a District
Council Member: Craig Hutchinson

Council Member: Craig Hutchinson

Old Spital Farm, Bowes, Barnard Castle, Co Durham, DL12 9RH

01833628081 or 07742096809

Email Council Member: Craig Hutchinson

a District
Council Member:  Michael Watson

Council Member: Michael Watson

Stoney Hill, Harwood, Barnard Castle, Co Durham, DL12 0HT

01833622233 or 07943389701

Email Council Member: Michael Watson

b District
Chairman: Malcolm Allison

Chairman: Malcolm Allison

Moor Garth, Reeth, Richmond, North Yorkshire

07854 743657

Email Chairman: Malcolm Allison

b District
Vice-Chairman: Steven Porter

Vice-Chairman: Steven Porter

Summer Lodge, Low Row, Richmond, North Yorkshire, DL11 6NP

01748886504

b District
Council Member: Phillip Metcalfe

Council Member: Phillip Metcalfe

Usha Gap, Muker, Richmond, North Yorkshire, DL11 6DW

01748 886110

Email Council Member: Phillip Metcalfe

b District
Secretary:  David Alderson

Secretary: David Alderson

Dyke Heads Farm, Gunnerside, Richmond, North Yorkshire, DL11 6JG

01748886120

Email Secretary: David Alderson

b District
Council Member:  Jack Wade

Council Member: Jack Wade

Catchall Farm, Swinden, Linton, Skipton, North Yorkshire, BD23 6BE

01756752977 or 07973781766

b District
Council Member: John Dixon

Council Member: John Dixon

Stainton Manor Farm, Downholme, Richmond, North Yorkshire, DL11 6AL

01748824631

b District
Council Member:  Robert Tennant

Council Member: Robert Tennant

Hemplands Farm, Conistone, Kilnsey, North Yorkshire, BD23 5HS

01756 753 802

c District
Chairman:  Thomas Brogden

Chairman: Thomas Brogden

Helbeck Farm, Brough, Kirkby Stephen, Cumbria, CA17 4DD

01768341200 or 07773899754

c District
Secretary:  Wilf Buckle

Secretary: Wilf Buckle

Bleathgill, Barras, Kirkby Stephen, Cumbria, CA17 4ET

01768341825 or 07855103575

Email Secretary: Wilf Buckle

c District
Council Member:  Tom Robinson

Council Member: Tom Robinson

Catlow Farm, Slaidburn, Clitheroe, BB7 3AQ

01200446634 or 07975548833

Email Council Member: Tom Robinson

c District
Council Member:  Randall Raine

Council Member: Randall Raine

Outhwaite Farm, Renwick, Penrith, Cumbria, CA10 1JT

01768898291 or 07887622490

Email Council Member: Randall Raine

c District
Council Member:  Mark Nelson

Council Member: Mark Nelson

Bull and Cave Farm, Clapham, Lancaster, LA2 8DP

01524251339

c District
Council Member:  Arthur Slack

Council Member: Arthur Slack

Stoneriggs, Hilton, Appleby, Cumbria, CA16 6LS

01768351354

c District
Vice-Chairman C District

Vice-Chairman C District

Oakbank Farm, Barras, Kirkby Stephen, Cumbria, CA17 4JD

07828 522 691

d District
Council Member: Adam Watson

Council Member: Adam Watson

Sanders Close, Slaggyford, Brampton, Cumbria, CA8 7NS

07766720423

d District
Chairman & Vice-Chairman of the Association:  Greg Dalton

Chairman & Vice-Chairman of the Association: Greg Dalton

South Wellhope Farm, Lanehead, Weardale, Bishop Auckland, Co Durham, DL13 1AP

07546328241

d District
Secretary:  Fay Johnson

Secretary: Fay Johnson

Wolf Hills, Coanwood, Haltwhistle, NE49 0PR

07500 800388

Email Secretary: Fay Johnson

d District
Council Member:  Maurice Oxley

Council Member: Maurice Oxley

Wolf Cleugh, Rookhope, Bishop Auckland, Co Durham

01388517372

d District
Council Member:  James Pritchard

Council Member: James Pritchard

Evistones Farm, Rochester, Newcastle-upon-Tyne, NE19 1RY

07817 126 616

d District
Vice-Chairman:  Graham Carrick

Vice-Chairman: Graham Carrick

Hole House, Garrigill, Alston, Cumbria, CA9 3HF

01434382755 or 07501004320

Email Vice-Chairman: Graham Carrick

d District
Council Member:  Trevor Golightly

Council Member: Trevor Golightly

Lilswood Cottage, Steel, Hexham, Northumberland, NE47 0HX

07713588210

e District
Chairman:  Mark Graham

Chairman: Mark Graham

Hunt House, Goathland, Whitby, YO22 5AP

01947 896 250 or 07816 399 852

e District
Vice-Chairman:  Andy Fawbert

Vice-Chairman: Andy Fawbert

Hall Farm, Kirbymoorside, YO62 7LH

01751433214

e District
Secretary:  Michelle Fawbert

Secretary: Michelle Fawbert

Head House Farm, Farndale, Kirbymoorside, YO62 7LH

01751430303 or 07756767499

Email Secretary: Michelle Fawbert

e District
Council Member:  Tim Dunn

Council Member: Tim Dunn

Breck House Enterprises Ltd, Breck House, Bransdale, Fadmoor, York, YO62 7JW

01751430303 or 07966789053

Email Council Member: Tim Dunn

e District
Council Member:  Lewis Barraclough

Council Member: Lewis Barraclough

Dale Head Farm, Rosedale, Pickering, North Yorkshire, YO18 8RL

01751 417 353 or 07958 169 308

Email Council Member: Lewis Barraclough